Jak wziąć udział w pomocy potrzebującym dzieciom?

Niemal na bieżąco organizowane są różnego rodzaju akcje charytatywne, których zadaniem jest pomoc potrzebującym dzieciom. Może się ona wyrażać poprzez szereg akcji społecznych: zbiórkę żywności, zbiórkę pieniężną, zbiórkę odzieży, ale i poprzez organizację czasu wolnego, czyli m.in. organizację kolonii i półkolonii, prowadzenie zajęć po lekcyjnych i wiele więcej. W większość z nich angażują się wolontariusze, pracownicy organizacji pozarządowych, osoby duchowne, a także inni obywatele, którzy wykazują się dobrocią serca.

Pomoc na własną rękę

Pomoc potrzebującym dzieciom nie wymaga wiele wysiłku i przybierać może różnorodną postać. Jeżeli zależy nam na wykazaniu zaangażowania, możemy na przykład przekazać datek na dom dziecka bądź Dom Samotnej Matki. Dobrym rozwiązaniem jest także zgłoszenie się na wolontariusza. Takie osoby włączają się nie tylko do zorganizowanych akcji, ale również pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji, rozwijaniu zainteresowań czy poszukiwaniu nowych pasji. Niekiedy po prostu towarzyszą im, służą dobrą radą czy zabawiają. Zwłaszcza młodzi ludzie chętnie pełnią funkcję wychowawców na koloniach czy obozach dla porzuconych dzieci.

Udział w akcjach zorganizowanych

To z pewnością łatwiejsza forma pomocy, głównie ze względu na brak potrzeby poświęcenia tak dużej ilości czasu. Akcje zorganizowane prowadzone są zazwyczaj przez fundacje i organizacje pozarządowe. Nie zawsze są to zwykłe zbiórki żywności, niekiedy przyjmują postać wydarzeń sportowych lub kulturalnych. Większość z nich nasila się zwłaszcza w okresie świątecznym. Wśród najpopularniejszych z nich wymienić można m.in. Szlachetną Paczkę organizowaną przez stowarzyszenie Wiosna. Na popularności zyskała również inicjatywa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod nazwą „List do Świętego Mikołaja”. Ponadto, prowadzona jest sprzedaż kalendarzy czy maskotek, a pieniądze z niej przekazywana są właśnie na pomoc opuszczonym dzieciom.

Niektóre akcje trwają przez cały rok. Zalicza się do nich np. program Adopcja Serca obejmujący zdolne dzieci i młodzież, który ma pomóc im w zdobyciu wykształcenia. Ofiarodawca przekazuje co miesiąc określoną sumę pieniędzy i jednocześnie nawiązuje korespondencyjną więź z podopiecznym. Opieką obejmowane są głównie dzieci zamieszkujące kraje afrykańskie. W wiele akcji o charakterze edukacyjnym angażuje się także Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Jej pomoc obejmuje również dzieci z domów dziecka. Długotrwałe formy pomocy wspiera jednocześnie Fundacja Przyjaciółka, która znana jest przede wszystkim z programu a Kuku.

Warto również wspomnieć o Fundacji Mam Marzenie, która stara się spełnić skryte pragnienia nieuleczalnie chorych dzieci. Niekiedy są to spotkania z ich idolami ze świata sportu, a kiedy indziej, wycieczki do odległych zakątków.

Nie sposób wymienić wszystkie organizacje i fundacje, które działają na rzecz pomocy potrzebującym dzieciom. Oferowana pomoc jest bardzo różna. Skupiać może się, chociażby na zapewnieniu dostępu do lepszej edukacji, opieki zdrowotnej czy zbiórce dóbr materialnych. Nie trzeba wiele, aby wziąć w nich udział, zazwyczaj wystarczą po prostu dobre chęci.